tilbage-til-naturen-top

Forside > Besøg Museet > Kalender > Detaljer - Prisuddeling og fødselsdag

Nyhedsbrev ONLINE SHOP SITEMAP

green_dotBesøg museet

Print

Kalender

Prisuddeling og fødselsdag

tirsdag d. 19. september 2017  kl. 17.00 - kl. 19.00

Arrangementet indledes med foreningens generalforsamling kl. 16-17.
Foreningen af Storm P. Museets Venner inviterer alle medlemmer og andre interessede til foreningens årlige generalforsamling mandag den 19. september kl. 16.00 på Storm P. Museet. Dagsorden i henhold til vedtægterne.

Fødselsdag og uddeling af Storm P. prisen

flagabeDerefter inviterer Foreningen af Storm P. Museets Venner efterfølgende til fødselsdag for Storm P. samt uddeling af Storm P. Prisen kl. 17.00. Og da Storm P. Museet i år fylder 40 år skal det naturligvis også markeres ved samme lejlighed!!

Vi får bl.a. Lars Mikkelsen på besøg, han vil læse Storm P. historier.

Storm P. Prisen er indstiftet af venneforeningen og gives i henhold til fundatsen til "en person eller en gruppe af personer, der i det offentlige rum har udtrykt en ekstraordinær form for humor - i slægt med Storm P.s budskab." Med prisen følger en erindring i Storm P.s ånd, og prismodtageren har samtidig lovet at holde fødselsdagstalen!
Læs mere om prisen her »

Som altid afsløres det først ved selve prisuddelingen, hvem årets prismodtager er.
Tidligere prismodtagere er:
Redaktionen bag At Tænke Sig (2014)
Maren Uthaug (2015)
Flemming Quist Møller (2016)

Alle er velkomne til arrangementet, der er gratis for alle - også selvom man ikke er medlem af Storm P. Museets Venner, men gerne vil benytte lejligheden til at høre mere om venneforeningen.

Der serveres et glas vin og snacks.